ملاقات وزیر مبارزه علیه موادمخدر با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل

ملاقات وزیر مبارزه علیه موادمخدر با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل

14 جوزا 1397

پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه موادمخدر با محمد ‌رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران ملاقات نمود.

پوهنوال سلامت عظیمی ابتدا جناب سفیر و هئیت همراه شان آقای اسلام  بیانی افسر روابط پولیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران را خوش آمدید گفت و افزود: موضوع مواد مخدر موضوعی است که تمام کشورها را متاثر ساخته است.

بانو عظیمی، ایران را یک کشور دوست و همکار نزدیک افغانستان دانسته و گفت که این کشور در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دولت و مردم افغانستان را در چندین سال اخیر، همکاری کرده است.

وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، در این دیدار از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست تا در روند مبارزه با مواد مخدر با دولت افغانستان همکاری نماید.

خانم عظیمی، دلیل اساسی افزایش کشت و تولید مواد مخدر را در برخی از ولایات کشور، نا امنی دانست و افزود که نیروهای امنیتی در نبرد با تروریسم و مواد مخدر در طی چند سال اخیر، بیشترین تلفات را متقبل شده است.

سلامت عظیمی از کشور دوست جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری در رابطه به موادمخدر، بدیل معیشت برای کشاورزان و آگاهی عامه شده و در رابطه به مصروف نگهداشتن جوانان از طریق ایجاد کتابخانه‌ها در مرکز و ولایات و نشر پیام‌های ضد مواد مخدر از طریق  رادیوها و تلویزیون ها شد.

محمد ‌رضا بهرامی از تعهد و همکاری ایران با کشور جمهوری اسلامی افغانستان  یاد نموده گفت: موضوع مواد مخدر یکی از موضوعات مهم جهانی بوده و مبارزه با این پدیده از توان و ظرفیت دو کشور بالا است.

وی افزود که مبارزه‌ی ثمربخش با این پدیده، نیاز به همکاری جامعه بین المللی دارد که باید در این راستا مشارکت داشته باشند تا یک منطقه و جهان عاری از مواد مخدر داشته باشیم.

آقای بهرامی گفت: بازار مصرف مواد مخدر در بازار های اروپا وجود داشته و رو به افزایش بوده و مبارزه با مواد مخدر در سطح جهان، نیازمند به مبارزه همگانی است و باید در مبارزه با این پدیده تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی در نظر گرفت.

بهرامی گفت: برای مبارزه با مواد مخدر باید یک هدف مشترک، استراتیژی و راهبرد مشترک داشته باشیم.

وی از کشف و دستگیری 810 تُن مواد مخدر در سال گذشته از مرز این کشور یاد نمود و گفت که اگر ما در یک هدف مشترک و در یک مسیر مشخص حرکت کنیم، همکاری اطلاعاتی و استخباراتی داشته باشیم، در کشف و دستگیری، دستاوردهای بیشتری خواهیم داشت.