دیدار وزیر مبارزه علیه مواد مخدر با سفیر چین

دیدار وزیر مبارزه علیه مواد مخدر با سفیر چین

10 جوزا ۱۳۹۷

وزیر مبارزه علیه مواد مخدر طی دیدار با سفیر تازه گماشته شده جمهوری خلق چین در رابطه به همکاری های آن کشور در عرصه مبارزه علیه مواد مخدر صحبت نمودند.

نخست پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر ضمن خوش آمدگویی، ابراز داشت: مواد مخدر مشکل جدی برای هردو کشور و همچنان کشورهای منطقه است بنابرآن نیاز است تا بطور مشترک با آن مبارزه شود.

ایشان گفت: در کنار مبارزه علیه تروریسم و فساد، مبارزه علیه مواد مخدر که تمویل کننده تروریسم است در اولویت برنامه­های حکومت افغانستان می­باشد.

وزیر مبارزه علیه مواد مخدر ضمن ارایه معلومات در مورد فعالیت­ها و دستآوردهای این وزارت، از جمهوری خلق چین خواست تا دولت افغانستان را در عرصه­های مختلف مبارزه علیه مواد مخدر مانند: آگاهی عامه، کاهش تقاضا، معیشت بدیل، ارتقای ظرفیت، همکاری­های اطلاعاتی با بخش­های نظامی و همکاری­های منطقوی طی یک تفاهم­نامه؛ همکاری نمایند.

آقای لیوجنسونگ سفیر تازه گماشته شده جمهوری خلق در افغانستان ضمن موفق خواندن وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، گفت: چین از ناحیه مواد مخدر متاثر است و به همین خاطر به اساس تفاهم نامه­ای که قبلن با معینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت داخله افغانستان امضا نموده ایم، همکاری های در بخش های تبادل اطلاعات، معیشت بدیل و ارتقای ظرفیت داشته­ایم.

سفیر جمهوری خلق چین علاوه نمود: مقامات دولت افغانستان در مناسبت ها و کنفرانس های مختلف نگرانی خود را از موجودیت مواد مخدر ابراز داشته اند و قرار است جناب رییس جمهور غنی در آینده نزدیک بخاطر اشتراک در یک کنفرانس که مبارزه علیه مواد مخدر در اولویت آن است اشتراک نماید.

آقای لیوجنسونگ ابراز داشت: قرار است کمیسیون مشترک میان دو کشور افغانستان و چین ساخته شود و برنامه معیشت بدیل در شمال افغانستان آغاز گردد که ولایات زیادی را در بر خواهد گرفت و همچنان از وزیر مبارزه علیه مواد مخدر خواست تا طی یک سفر رسمی به چین ضمن تبادل تجربیات از فعالیت های مختلف کشور چین در عرصه مبارزه علیه مواد مخدر بازدید نمایند.

قابل یادآوری است که این دیدار به تاریخ ۱۰ جوزا ۱۳۹۷ خورشیدی در وزارت مبارزه علیه مواد مخدر صورت گرفت.