برگزاری همایش بزرگ روز همبستگی جهانی و هفته­ی بسیج ملی علیه مواد مخدر

برگزاری همایش بزرگ روز همبستگی جهانی و هفته­ی بسیج ملی علیه مواد مخدر

۴ سرطان ۱۳۹۷

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر طی برنامه ای از روز همبستگی و هفته­ی بسیج ملی علیه مواد مخدر تجلیل به عمل آورد.

این همایش بزرگ با حضور جلالتمآّب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه و اشتراک اعضای کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، اعضای مجلسین شورای ملی، سفیران کشورهای خارجی مقیم کابل و نمایندگان نهادهای ملی و بین­المللی در کاخ شورای وزیران/قصر مرمرین کابل برگزار گردید.

در نخست پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر ضمن خوش آمدگویی به اشتراک کننده گان، بیان نمود: افغانستان قربانی مواد مخدر بوده و مبارزه علیه این پدیده نیازمند بسیج ملی و جهانی است که از اشتراک کننده گان بخصوص مقامات داخلی و مهمانان خارجی خواستار همکاری جدی ایشان در این راستا می­باشیم.

ایشان مواد مخدر را تمویل کننده تروریزم و ناامنی در کشور خوانده از کشورهای جهان خواست تا افغانستان را در زمینه مبارزه علیه مواد مخدر همکاری نمایند.

پوهنوال عظیمی ضمن یادآوری از کارکردهای وزارت مبارزه علیه مواد مخدر آن را بسنده نخوانده خواستار همکاری و هماهنگی نهادهای داخلی و خارجی در زمینه مبارزه علیه مواد مخدر شد.   

سپس داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان ضمن افتتاح رسمی هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر، گفت: امروز بخاطر یادآوری از یک چالش بزرگ اینجا جمع شدیم که یکی از بزرگ­ترین تمویل کننده تروریزم و ناامنی و همچنان یکی از عوامل تمام مشکلات موجود در افغانستان است.

رییس اجراییه از تمام نهادهای ملی و بین المللی خواست تا در امر مبارزه علیه مواد مخدر توجه نموده و در خصوص جلب همکاری­ها تلاش نمایند.

آقای داکتر عبدالله عبدالله افزود: در راستای مبارزه علیه مواد مخدر کارهای خوبی الی اکنون صورت گرفته است اما بسنده نیست و نیاز است تا مطابق قانون، استراتیژی­ها و سایر اسناد؛ تمام اداره­ها سهم خود را در راستای مبارزه علیه مواد مخدر بخصوص در هفته بسیج ملی ادا نمایند. 

ویس احمد برمک وزیر مبارزه علیه مواد مخدر ضمن ارایه معلومات در مورد دست آوردهای وزارت مبارزه علیه مواد مخدر و ابراز آمادگی این وزارت گفت: مواد مخدر ریشه و اساس بیش‌ترین قضایای جنایی و امنیتی در افغانستان است، ابعاد این مشکل فراتر از مرزهای افغانستان بوده و نیاز است تا ضمن مبارزه ملی؛ هماهنگی جهانی نیز در این ضمینه به­وجود بیاید.

وزیر ارشاد، حج و اوقاف از دیگر سخنرانانِ بود که ضمن حرام خواندن هر نوع ارتباط سود زا بشکل غیری قانونی را با مواد مخدر را حرام بیان نموده و در مورد جایگاه مساجد و علما در خصوص ارشاد مردم صحبت نمود

ایشان از تمام علما خواست تا در مورد حُرمت مواد مخدر از دیدگاه دین مبین اسلام به مردم آگاهی داده دهند.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه نیز ضمن ارایه معلومات در مورد اعتیاد و کار کردهای وزارت صحت عامه؛ اعتیاد را بزرگترن دشمن صحت شهروندان خواند.

وزیر صحت عامه طی چند پیشنهاد از نهادهای ملی و بیم المللی بخصوص مردم خواست تا با اطلاع رسانی علیه این پدیده مبارزه نمایند.

رییس اداره مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل(UNODC) ضمن صحبت در مورد کارکردها و مشکلات مبارزه علیه مواد مخدر خواستار هماهنگی اداره های مختلف و بسیج ملی عیله مواد مخدر شده و ابراز همکاری نمودند.

باید گفت که همایش روز همبستگی جهانی و هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر هر سال در حواشی بیست و پنجم ماه جون میلادی برگزار می­گردد که امسال این برنامه به تاریخ ۴ سرطان سال ۱۳۹۷ خورشیدی به اشتراک داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان، پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، ویس احمد برمک وزیر داخله، فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج و اوقاف، داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، میرویس بلخی وزیر معارف، سفیران کشورهای خارجی، رییس نهادUONODC ، مقامات داخلی و مسوولین نهادهای ملی و بین المللی در قصر شورای وزیران برگزار گردید.

 

.