برگزاری جشن‌واره راه ابریشم در بامیان

 

نهمین دور جشنواره فرهنگی راه ابریشم با شعار ( ما به مواد مخدر نه می‌گوییم)توسط موسسه همبستگی افغان در همکاری با ریاست مبارزه علیه مواد مخدر و ریاست اطلاعات و فرهنگ، و حمایت حکومت محلی بامیان طی دو روز برگزار گردید.

این جشنواره که شامل افتتاحیه مراسم با سخنرانی محمد طاهر زهیر والی بامیان، خانم ملالی ذکریا رئیس موسسه همبستگی افغان، استاد پنجشیری باستان شناس، استاد سرور جوادی مشاور معاونیت ریاست جمهوری ، وکیل اسدی نماینده شورای ولایتی بود با خوانش شعر در وصف صلح توسط شاگردان آشیانه ثمر و دعای اختتامیه پایان یافت. 

همزمان با افتتاح جشنواره در سالون هُتل غلغله، نمایشگاه عکاسی و سوخته‌کاری در مرکز معلومات گردشگری ، نمایشگاه  صنایع دستی و تولیدات محلی در بازارچه هنر، مسابقات والیبال و بدمنتون در جمنازیوم ورزشی روح الله نیکپا که قبلا از طریق وزارت مبارزه علیه مواد مخدر اعمار گردیده بود؛ واجرای موسیقی ملی و محلی در پارک ولایت بامیان برگزارشد.

سخنرانان و اشتراک کنندگان ضمن تشکری و قدر دانی از فعالیت‌های مثمر و ارزنده ریاست مبارزه علیه مواد مخدر ولایت بامیان بابت ابتکار، حمایت‌ها و همچنان ترویج فرهنگ نه گفتن به مواد مخدر تقدیر بعمل آوردند.

در دومین روز جشنواره؛ برنامه با آغاز مسابقه بایسکیل رانی با شرکت دختران بامیانی که از قرغنه‌تو شروع شد و ورزشکاران با یونیفورم حامل پیام (ما به مواد مخدر نه میگویم) مسیر مسابقه را رکاب زدند.

این مسابقه در دو راهی بند امیر با توزیع کپ و تقدیر نامه ها برای مقام‌های اول تا سوم مسابقه خاتمه یافت و متعاقبا مسابقه آب بازی، نمایش غذاهای محلی، موسیقی، ایرغه دوانی، نیزه زنی، ریسمان کشی و اجرای تیاتر نیز در بند امیر برگزار گردید و با اهدای جوایز به مقامات برتر به پایان رسید.

در پایان جشنواره، محفل اختتامیه‌ای تحت عنوان "شب شعر" به ابتکار ولایت بامیان با حضور فرهنگیان، هنر مندان، شاعران جوان و هنر دوستان برگزار گردید. در این شام فرهنگی والی بامیان ضمن تشکر و قدردانی از تلاش و زحمات مؤوسسه همبستگی افغان، ریاست مبارزه علیه مواد مخدر، ریاست اطلاعات و فرهنگ و دیگر دست اندرکاران جشنواره، برگزاری این مراسم را موفقیت آمیز خواند.

این محفل با سرایش شعر، موسیقی و دعای اختتامیه پایان یافت.